Od Meksyku do Nowego Jorku
W poprzednim tekście opisywaliśmy Wam podróż Marc’a Chagall’a do Mexico City. Tym razem opowiemy Wam o współpracy w Nowym Jorku przy tworzeniu scenografii. Chagall po triumfie w Meksyku został poproszony o stworzenie scenografii oraz kostiumów dla Teatru Baletowego w New York City. Ten wybitny obraz, to szczyt możliwości Chagall’a.
Nowy Jork okazał się dla artysty bardzo kreatywną i niezapomnianą przygodą, aż do powrotu do Francji, którą okazała się w niedalekiej przyszłości dobrą odmianą i bardzo ważnym kierunkiem w jego twórczości.
Przeczytajcie sami…

Firebird - Balet (Nowy Jork, 1945)
W 1945 roku Chagall zaprojektował scenografię i kostiumy do nowojorskiej produkcji baletu Firebird Igora Strawińskiego. Było to jedno z najcenniejszych zleceń artysty. Firebird miał swoją premierę 24 października 1945 roku. Pierwszą wersję Diagilew wystawił w 1910 roku na drugi sezon Baletów Russy’ego. Premiera, która odbyła się jeszcze w tym samym roku w Opéra de Paris, była triumfem i okazała się prawdziwą perełką w koronie. Sol Hurok, impresario Teatru Baletowego w Nowym Jorku, wpadł na pomysł odtworzenia legendarnego tego baletu na deskach teatru NY.
Wpisując premierę spektaklu na sezon 1945-46, zaprosił Adolfa Bolma do stworzenia nowej choreografii, Chagalla do zaprojektowania scenografii i kostiumów, a Strawińskiego poproszono o opracowanie partytury, która miałaby być uwieńczeniem wielkiego dzieła choreograficznego i muzycznego.
W 1944 roku Chagall doznał straszliwego ciosu – śmierci swojej ukochanej żony Bell, z którą spędził i. Pracując nad szkicami przygotowawczymi scenografii i kostiumów do “Ptaka Ognistego”, odkrył na nowo w malarstwie coś z raju, który stracił wraz jej śmiercią. Poświęcił się pracy nad tą sztuką bez reszty, aby uwieńczyć swój wkład w to dzieło.
Zainspirowany rosyjską opowieścią, sztuka “Ognisty ptak” opowiada historię młodego księcia Iwana Tsarewicza, który za pomocą wspaniałego ptaka z piórami ognia uwalnia zniewoloną księżniczkę od zaklęcia. Stara rosyjska opowieść, na której opiera się balet, doskonale koresponduje z jego fantastycznym, wyimaginowanym światem. Obraz, który wykonał dla projektu Chagall, był jego życiową afirmacją, ponieważ pozwolił mu na odtworzenie nadziei, w którą tak głęboko wierzył, oraz przesłania zawartego w sercu Ognistego Ptaka; życiowej mocy miłości.
KONIEC CZĘŚCI DRUGIEJ…
