Początek teatru, a dekoracje teatralne
Dekoracje teatralne znane nam ze współczesnego teatru, to nowoczesne kształty, rzeźby oraz platformy budowane na potrzeby danego spektaklu. Za scenografią XXI wieku stoją doświadczeni specjaliści oraz maszyny, które wspomagają ich pracę każdego dnia. Jednak gdybyśmy cofnęli się setki lat wstecz i spojrzelibyśmy w oczy starożytności, uświadomilibyśmy sobie, że obecnie wszystko dookoła nas przesycone jest obrazem i wspaniałymi kostiumami oraz dekoracjami, ponieważ technologie pozwalają nam na stworzenie dosłownie wszystkiego, co tylko sobie wyobrazimy.
W starożytności – w teatrze rzymskim i greckim, stosowano również dostępne technologie i wynalazki, które pomagały aktorom oraz całej sztuce, w przedstawianiu ówczesnego Świata w sposób możliwie barwny, jak to ma miejsce dzisiaj. Elementy malarskich dekoracji teatralnych tzw. pinakes, montowano między podpory podium i rozpinano je na ruchomych urządzeniach (graniastosłupach), które w zależności od sceny danego przedstawienia, były rozsuwane lub obracane w taki sposób, aby jak najrealniej mogły uzupełnić kunszt aktorski oraz wizję autora.

Średniowieczne dekoracje teatralne
Średniowiecze przyniosło bardzo interesujące rozwiązania, ale również skierowało się w stronę sakralnych elementów dekoracyjnych. Stąd możemy doświadczyć w sztukach wystroju głęboko zakorzenione akcenty religijne w postaci wnętrz kościelnych oraz religijnych symboli (w szczególności krzyż). Dekoracje w postaci mansjonów (scena symultaniczna), tworzyły dopełnienie średniowiecznego teatru. Mansjon wyobrażający raj, czyli niebo, przyozdobiony był np. tronem Boga Ojca, zasiadającego wśród obłoków z aniołami. Piekło tworzyła często wyraźnie zarysowana paszcza Lewiatana buchającego płomieniami oraz dymem.
Ścisłe powiązanie sztuki teatralnej z wiarą oraz elementami kościoła, były bardzo charakterystycznym wyrazem sztuki dla Boga. Średniowiecze kształtowało ścisłe powiązanie każdej dziedziny życia, z wiarą dlatego dekoracje teatralne były wręcz sakralne i przepełnione dogmatami wiary.
Zupełnie inaczej przedstawiają się dekoracje teatralne w okresie Renesansu. Jednak o tym napiszemy w drugiej części cyklu Dekoracji na przełomie wieków.
KONIEC CZĘŚCI PIERWSZEJ…
