Co to jest scenografia teatralna?

Scenografia teatralna – dlaczego jest tak ważna w sztuce teatralnej?

Co to jest scenografia teatralna?

Jak możemy dowiedzieć się z Wikipedii lub wyszukiwarki Google, Scenografia Teatralna to przede wszystkim plastyczna oprawa sztuki teatralnej, czyli widowiska, które wystawiane jest dla szerokiej widowni, lub jak kto woli, dla publiczności, dla której teatr jest kwintesencją sztuki. Scenografia to pojęcie bardzo ogólne i w tym wpisie postaramy się Wam przybliżyć to zagadnienie. 

Scenografia teatralna, jak sama nazwa wskazuje, składa się z wielu wspaniałych cech. Na scenografię sceniczną składają się piękne dekoracje teatralne, kolorowe kostiumy, które często przedstawiają bajkowe postaci zwierząt lub ludzi np. królów i księżniczek, wymyślne stworzenia czy smoki i czarodziejów. Wszystko zależy od tego, jaka sztuka jest akurat grana na deskach teatru. Nie może również zabraknąć podczas spektaklu wspaniałych charakteryzacji postaci, bo przecież wszystkie sztuki opierają się na grze aktorów, więc aby zagrać lwa lub smoka, nie wystarczy jedynie wspaniały kostium, ale również charakteryzacja postaci.

Scenografia teatralna to również bogaty wybór rekwizytów, dzięki którym wiele scen nie mogłoby tak naprawdę się obyć, a więc aktorzy muszą mieć odpowiednio przygotowane rekwizyty do każdej sceny spektaklu. Jeżeli mówimy o scenografii, musimy poruszyć temat dekoracji, muzyki i oświetlenia. Najczęściej mamy do czynienia z zabudowaną sceną, której tłem są piękne dekoracje teatralne, które wykonują specjalistyczne zespoły i pracownie, które specjalizują się w produkcji dekoracji teatralnych na potrzeby takich wydarzeń. 

Scenografia teatralna

Co składa się na dekoracje teatralne na scenie podczas gry aktorskiej?

Mogłoby się wydawać, że powiedzieliśmy już wszystko na temat dekoracji teatralnych. Jednak scenografia dekoracji, to nie tylko tło na scenie, ale również często rzeźby czy figury tworzone na potrzeby spektakli oraz rekwizyty. Jeżeli mówimy o przedmiotach i postaciach wykonanych ze styropianu, taka firma, jak nasza wykonuje je na zamówienie dla teatrów. 

Jeżeli teatr zamówi tło w postaci lasu, ale scenografowie życzą sobie wykonać dodatkowe drzewa lub głazy ze styropianu, które mają stanowić niezależną część dekoracji, muszą zostać wykonane jako dodatkowe figury, które będą stanowić rekwizyty, ponieważ najprawdopodobniej aktorzy będą z nich korzystać, grać wokół nich lub się za nimi skrywać. 

Z czego najczęściej wykonuje się dekoracje teatralne i z czego składa się cała scenografia teatralna, która służy za całość aranżacji całego spektaklu? Tak naprawdę podczas produkcji wybieraj się najbardziej wdzięczne materiały, które można dowolnie kształtować. Ważnym kryterium jest również ich wytrzymałość i lekkość. Dekoracje teatralne nie mogą być ciężkie, ponieważ podczas zmiany aranżacji sceny na inną, pojawiłby się problem z jej zmienieniem, ponieważ potrzebnych byłoby kilku silnych mężczyzn, którzy wynieśliby ciężkie dekoracje.

Do produkcji scenografii i dekoracji wykorzystuje się zazwyczaj takie materiały, jak drewno, dykta, płyty pilśniowe, płótna, tekturę, papier-mâché czy styropian. Lekkie materiały dekoracyjne sprawiają, że dekoracje są nie tylko łatwe do przenoszenia, ale również proste w montażu i transporcie. 

Jeżeli interesujesz się tworzeniem scenografii teatralnej, masz w tym doświadczenie i wiesz, jak to wszystko poskładać, napisz do nas, możliwe, że będziemy potrzebowali specjalistów takich, jak Ty!

A jeśli poszukujesz wykonawcy scenografii i dekoracji teatralnych, również skontaktuj się z nami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejna premiera spektaklu w Twoim teatrze, będzie zaaranżowana naszymi dekoracjami i ułożymy wspólnie niezapomnianą scenografię!

Scenografia teatralna w teatrze

Leave a Comment

Call Now Button